Zielono mi! Kolory na dobre zagościły w zegarkach, a jedną z najbardziej elektryzujących barw jest zieleń.

Zobacz wersję – online

W ubiegłorocznych kolekcjach sporo było zegarków z zielonymi detalami, mimo że od kilku lat nadal zdecydowanie rządzi kolor niebieski (u wielu producentów niebieskie tarcze i paski to już standard). Jednak rynek zmienia się i potrzebuje wciąż nowych impulsów. Może dlatego modny stał się kolejny kolor. Czy zieleń jest nowym niebieskim? Na pewno nie. Raczej nigdy nie będzie tyle samo zegarków z tarczami w kolorze zielonym co z niebieskim. Trudno więc porównywać obie tendencje. Zieleń w zegarkach trochę prowokuje, natomiast niebieski jest bardziej stonowany i występuje jako alternatywa dla czerni, szarości lub bieli. Granatowe marynarki, jasnoniebieskie koszule czy granatowe dżinsy to codzienność, więc ich koloru nie postrzegamy już jako modnego,  to raczej współczesna klasyka. Z kolei zielona koszula, kurtka lub zielone spodnie bardzo rzucają się w oczy i w wielu sytuacjach są nie do zaakceptowania.

W przypadku zegarków nie ma aż tak wielkich kontrastów, chociaż zieleń jest uznawana za kolor, który polaryzuje. Wprawdzie wzbudza przyjemne skojarzenia z naturą i młodością, jednak niektórym kojarzy się z bladością i chorobą lub przybyszami z kosmosu i potworami.

Dlatego zegarek z zieloną tarczą to propozycja dla odważnych indywidualistów. Nosząc tego typu model wysyłamy sygnał, że nie kierujemy się opiniami innych na nasz temat i lubimy się wyróżniać. Przy czym zieleń zieleni nierówna: każdy z nas myśląc o tym kolorze ma przed oczami inny odcień.

Prezentowane przez nas modele mają zielone tarcze w przeróżnych odcieniach: od głębokiej, ciemnej zieleni aż po jasny kolor wiosennej trawy. Niektórzy producenci odwołują się do wojskowych lub myśliwskich kolorów, inni preferują te kojarzone z naturą, a jeszcze inni z motoryzacją (np. tzw. British Racing Green).

H. Moser & Cie. Swiss Alp Watch Concept Cosmic Green

Cieniowana tarcza (tzw. fumé) w kolorze od ciemnozielonego aż po prawie czarny stała się znakiem rozpoznawczym zegarków marki H. Moser & Cie. Tym razem w wersji „Cosmic Green” pojawił się model Swiss Alp Watch, czyli szwajcarska odpowiedź na smartwatcha firmy Apple.

Białe złoto, 38,2 x 44 mm, kaliber HMC 324, z ręcznym naciągiem, stworzony we własnej manufakturze, seria limitowana 20 sztuk; cena: 25 600 euro

Audemars Piguet Royal Oak Offshore Diver

Firma Audemars Piguet pokazała już wcześniej ten model w różnych wersjach, między innymi z tarczą w kolorze żółtym i pomarańczowym. Tym razem Royal Oak pojawił się z zieloną tarczą i zielonym kauczukowym paskiem w odcieniu khaki.

Stal, 42 mm, kaliber AP 3120, z automatycznym naciągiem, stworzony we własnej manufakturze; cena: 20 100 euro

Hublot Classic Fusion Green

Biorąc pod uwagę różnorodność kolorystyczną oferowaną przez markę Hublot, prędzej czy później musiał pojawić się model z zieloną tarczą. Classic Fusion Green to propozycja zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, o czym świadczy średnica koperty.

Tytan, kaliber Sellita SW 300,  z automatycznym naciągiem; cena: 6500 euro

Omega Seamaster 300 Malachite

Model Seamaster kojarzy się z nurkowaniem, więc ta wersja bardzo zaskakuje: ma tarczę z południowoafrykańskiego malachitu, a kopertę zrobioną z platyny.

Platyna, 41 mm, kaliber Master Chronometer 8913, z automatycznym naciągiem, stworzony we własnej manufakturze; cena: 58 500 euro

Rado True Thinline Nature

Skojarzenia z naturą są tu jak najbardziej na miejscu, ponieważ model True Thinline Nature powstał we współpracy z organizacją Grandi Giardini Italiani. Ten zegarek ma tarczę zrobioną z zielonej macicy perłowej, która swoim wyglądem przypomina strukturę liścia. Koperta oraz bransoleta powstały z ceramiki high tech.

Ceramika high tech, 39 x 43 mm, mechanizm kwarcowy; cena: ok. 2100 euro

MB & F Horological Machine No. 7 Aquapod

Po wersji z niebieskim pierścieniem MB & F stworzyła wariant w kolorze zielonym. Model Aquapod to wbrew pozorom nie jest zegarek dla nurków, tylko fantazyjna interpretacja klasycznego czasomierza z latającym tourbillonem.

Tytan, 53,8 x 21,3 mm, kaliber stworzony we własnej manufakturze, z automatycznym naciągiem, limitowana seria 50 sztuk; cena: 119 000 euro

Sinn Spezialuhren Jagduhr 3006

Zegarek stworzony specjalnie dla myśliwych, stąd jego „maskująca” kolorystyka. Ma oryginalną funkcję, która przyda się wyruszającym na polowania: kiedy Księżyc znajduje się przy literze T (na godz. 6), oznacza to, że będzie pełnia.

Hartowana stal, 44 mm, kaliber Valjoux 7751, z automatycznym naciągiem; cena: 3910 euro

Bulgari Octofinissimo

Koperta ultrapłaskiego Octofinissimo ma zaledwie 5,15 mm grubości, a napędzający go mechanizm z automatycznym naciągiem tylko 2,23 mm. Firma wyprodukowała jedynie 10 sztuk tego modelu, dostępnych w londyńskim Harrodsie.

Tytan, 40 mm, kaliber BVL 138, z automatycznym naciągiem, stworzony we własnej manufakturze; cena: 12 000 GBP

Certina DS Action Diver

Nowy zegarek dla nurków marki Certina jest wodoszczelny do 300 m i napędzany nowoczesnym  kalibrem Powermatic 80 z automatycznym naciągiem (mechanizm ma 80-godzinną rezerwę chodu).

Stal, 43 mm; cena: ok. 800 euro

Chopard Mille Miglia Classic Chronograph Racing Colours

W 2018 r. firma Chopard świętowała 30-lecie współpracy z legendarnym rajdem klasycznych samochodów Mille Miglia. Z tej okazji powstała seria wyjątkowych czasomierzy z różnokolorowymi tarczami. Jeden z nich ma zieloną tarczę w odcieniu zwanym przez fanów motoryzacji British Racing Green. 

Stal, 42 mm, kaliber ETA 2894, z automatycznym naciągiem, certyfikat chronometru; cena: 5500 euro

Oris Aquis Date

Model Aquis to propozycja dla nurków – jego koperta jest wodoszczelna do 300 m, a tarczę obsługuje jednostronnie obrotowy ceramiczny pierścień.

Stal, 43,5 mm, kaliber Sellita SW 200, z automatycznym naciągiem; cena: 1800 euro

Glashütte Original Sixties Panoramadatum

Zegarek ma elektryzującą, zieloną tarczę. Pod nią pracuje nowoczesny mechanizm z automatycznym naciągiem, stworzony we własnej manufakturze.

Stal, 42 mm, kaliber 39-47, z automatycznym naciągiem; cena: 7800 euro

Hermès Arceau Casaque

Wizerunek konia na tarczy tego oryginalnego zegarka odwołuje się do pierwszych wyrobów, z których słynęła marka Hermès, czyli siodeł, uprzęży i innych elementów wyposażenia związanego z jazdą konną.

Stal, lakierowana tarcza z emalii, mechanizm kwarcowy; cena: 3050 euro

Seiko 1968 Automatic Commemorative Limited Edition

Ten zegarek dla nurków pochodzi z limitowanej serii 1968 sztuk. Jest opakowany w kopertę o wodoszczelności do 300 m i ma jednostronnie obrotowy, ceramiczny pierścień.

Stal, 44,3 mm, kaliber 8L35, z automatycznym naciągiem, stworzony we własnej manufakturze; cena: 3200 euro

Montblanc 1858 Monopusher Chronograph Limited Edition 100

Klasyczny zegarek utrzymany w stylu retro ze stoperem obsługiwanym za pomocą jednego przycisku. Jako napęd posłużył w nim historyczny mechanizm firmy Minerva z lat 20. XX w. Zielona tarcza dodatkowo podkreśla stylistykę vintage.

Stal, 40 mm, kaliber MB M13.21, z ręcznym naciągiem, stworzony we własnej manufakturze, seria limitowana 100 sztuk; cena: 28 000 euro