Zenith: Kula na nadgarstku

Zenith Christophe Colomb

Królewskie Obserwatorium Astronomiczne w Greenwich jest jednym z kultowych miejsc chętnie odwiedzanych przez miłośników zegarków. To tam, pod koniec września 2010 roku odbyła się oficjalna prezentacja wyjątkowego czasomierza: modelu Christophe Colomb. Koncepcję, na której opiera się tej niezwykły zegarek opracował zegarmistrz Yves Corthesy, a firma Zenith wykorzystała ją po raz pierwszy w modelu Defy Xtreme Tourbillon Zero-G z 2008 roku.

Jak powiedział prezes firmy Zenith, Jean-Frédéric Dufour, decyzja o likwidacji wielu linii produkowanych przez ostatnie klika lat nie jest równoznaczna z rezygnacją z niektórych ciekawych koncepcji, wprowadzonych przez jego poprzednika. Jedną z nich jest Zero-G, który po dwóch latach pojawia się w zmienionej formie w modelu Christophe Colomb.

Konstruktorom tego mechanizmu zależało na stworzeniu bardzo precyzyjnego kalibru, którego wychwyt, niezależnie od ułożenia zegarka, zawsze pozostawałby w pozycji poziomej (inspiracją były chronometry morskie). Jako napęd wykorzystany został kaliber Academy 8804 z ręcznym naciągiem i 50-godzinną rezerwą chodu. Główną częścią mechanizmu jest klatka żyroskopu składająca się ze 166 części, w tym 10 stożkowych kół sprzęgających (w tym 6 kół sferycznych) oraz 6 kul łożyskowych.

Mechanizm umieszczony został w złotej kopercie (zegarek dostępny jest w wersji z różowego lub białego złota; planowana jest także wersja z żółtego złota) o średnicy45 mm. Na tarczy, na godzinie 6, dominuje klatka żyroskopu, z kolei na godzinie 12 znajdują się wskazania godzin i minut, na 3 wskazania rezerwy chodu, a na 9 mały sekundnik.

Model Christophe Colomb jest ciekawy nie tylko od strony mechanicznej, ale także estetycznej. W miejscu, gdzie znajduje się klatka żyroskopu, szafirowe szkło tworzy wypukłą bańkę wystającą z obu stron poza kontur zegarka. I, co ciekawe ta oryginalna konstrukcja nie wpływa na obniżenie komfortu noszenia czasomierza.

Jednak o tym, czy tak rzeczywiście jest przekona się niewiele osób, ponieważ model Christoph Colomb dostępny jest w krótkiej, limitowanej serii po 25 egzemplarzy w kopercie z różowego lub białego złota.