III Międzynarodowy Festiwal Zegarków i Zegarów „It’s All About Watches”

W dniach 28-29 września br., w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej przy ul. Tymienieckiego 22 G odbędzie się trzecia edycja „It’s All About Watches”. Festiwal jest największą tego typu imprezą nie tylko w Polsce, ale również w tej części Europy. Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Zegarmistrzostwa. Stowarzyszenie powstało w 2017 roku wychodząc naprzeciw oczekiwaniom stawianym od wielu lat przez środowiska pasjonatów, polskich zegarmistrzów i kolekcjonerów.

Głównym celem jego działania jest odbudowanie w Polsce szkół zegarmistrzowskich i wznowienie systemu kształcenia młodzieży oraz szeroko pojęta promocja zegarów i zegarków. Swoje cele Stowarzyszenie realizuje m.in. poprzez organizację festiwalu „It’s All About Watches”. 

Motyw przewodni

Festiwal zegarków „It’s All About Watches” to wydarzenie cykliczne, każde z tych wydarzeń ma motyw przewodni.

Pierwszy nosił tytuł „Zegarmistrzowie”, na wydarzenie przyjechało wiele znakomitości polskiego i zagranicznego zegarmistrzostwa. Motywem przewodnim drugiej edycji byli „Kolekcjonerzy”. Tu z kolei pojawiła się grupa kolekcjonerów z niebywale wspaniałymi okazami kolekcji zegarków.

Motywem przewodnim nadchodzącej, trzeciej edycji festiwalu jest „Watches in Space”, czyli prezentacja zegarków w służbie zarówno kosmonautyki jak i lotnictwa.

Miejsce

W tym roku impreza odbywa się w siedzibie głównej Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A., przy ul. Tymienieckiego 22G w Łodzi, na terenie osiedla Księży Młyn, w parku nad stawem. To tutaj na przełomie XIX i XX w. rozwijały się imperia włókiennicze rodów Grohmanów i Scheiblerów, łódzkich królów bawełny. Po niedawno zakończonej gruntownej modernizacji przeprowadzonej pod nadzorem konserwatorskim, zabytkowy zespół budynków dawnej fabryki Ludwika Grohmana, we wrześniu, na blisko 1000 mkw, będzie gościł miłośników i pasjonatów zegarów i zegarków z Polski i z zagranicy.

Festiwal składa się z trzech głównych części

– wystawa marek premium – jest to miejsce gdzie wystawiają się znane światowe brandy zegarkowe. W tym roku zobaczymy m.in. takie marki jak: Omega, Longines, Tissot, Certina, Ulisse Nardin, Oris, Alpina, Frederique Constant, Victorinox, Arnold&Son, Fortis, Swatch, Flik Flak, Chopin, Polpora, Augustin Matei, Balticus, Błonie, Prim i wiele innych.

– wystawa kolekcjonerów – jest to miejsce, w którym kolekcjonerzy z kraju i zagranicy prezentują swoje kolekcje. Można tutaj wymienić lub zakupić ciekawe modele zegarków. Modele wystawiane w ramach tej wystawy są niejednokrotnie unikatami, których nigdzie nie jesteśmy w stanie zobaczyć na żywo.

– prelekcje tematyczne – zaproszeni prelegenci przedstawiają prezentacje związane z motywem przewodnim festiwalu. Przedstawiciele marek wystawiających się na festiwalu prezentują swoje najnowsze modele.

Imprezy towarzyszące

Podczas festiwalu przewidywane są różnego rodzaju warsztaty oraz sympozja grup środowiska zegarmistrzowskiego. Zaproszeni są zagraniczni goście z British Horological Institute z Wielkiej Brytanii oraz grupa pilotów, która ma opowiedzieć o wykorzystywaniu zegarków w lotnictwie. Spodziewamy się też firmy współpracującej z Europejską Agencją Kosmiczną (European Space Agency, ESA Agence spatiale européenne, ASE), która ma nas zapoznać z tematem przesyłania czasu w przestrzeni kosmicznej.

III Międzynarodowy Festiwal Zegarów i Zegarków „It’s All About Watches” jest obowiązkową imprezą dla wszystkich pasjonatów i miłośników wszelkiego rodzaju czasomierzy oraz doskonałym miejscem dla rozpoczynających przygodę z zegarkami.

W imieniu Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Zegarmistrzostwa, organizatora Festiwalu, oraz Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków, współorganizatora tegorocznej imprezy, serdecznie zapraszamy wszystkich do Łodzi w dniach 28-29 września 2019 roku. ŁSSE, ul. Tymienieckiego 22G.

Oficjalna strona Festiwalu: www.festiwalzegarkow.pl