Polpora Kościuszko

Pierwszą tegoroczną nowością Polpory jest model Kościuszko z kolekcji Dziedzictwo: zegarek powstał z okazji 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki przypadającej w 2017 r. Kościuszko jest opakowany w dużą stalową kopertę (średnica 44 mm) z ruchomymi uszami – dzięki temu elementowi zegarek można dopasować nawet do węższego przegubu. Tak duża obudowa z ruchomymi uszami, ale bez wyraźnie zaznaczonego pierścienia to odwołanie do pierwszych zegarków naręcznych, które kiedyś powstawały z przerobionych zegarków kieszonkowych (do tradycyjnej dużej koperty dolutowywano uszy, co pozwalało założyć do niej pasek lub bransoletę).

Polpora Kościuszko

Polpora Kościuszko

Tradycyjny jest też ręcznie nakręcany mechanizm (kaliber ETA/Unitas 6497-1), tutaj obsługujący jedną wskazówkę odpowiedzialną za wskazania godzin i minut. Kościuszko to pierwszy zegarek Polpory tego typu – poruszająca się po tarczy wskazówka pokazuje jednocześnie godziny i minuty (dłuższa część minuty, krótsza godziny). Na otaczającą tarczę podziałkę minutową składają się pięciominutowe, a nie jednominutowe odcinki, do których większość z nas jest przyzwyczajona. Początkowo odczyt czasu sprawia pewne trudności, jednak szybko można się z nim oswoić.

Polpora Kościuszko

Polpora Kościuszko

Zegarek nazywa się Kościuszko, ma więc też kilka detali kojarzących się z generałem: napis na tarczy, niebieski romb widoczny na wskazówce (odniesienie do czapek kościuszkowców) oraz wygrawerowany na deklu portret Tadeusza Kościuszki wraz z jego sentencją „Największym zwycięstwem jest to, które odnosimy nad nami samymi”. Wspomniane szczegóły są bardzo dyskretne, dlatego od razu nie rzucają się w oczy. Całość uzupełnia pasek uszyty ze skóry krokodyla – z zewnątrz jasnobrązowy, a od środka granatowy, wykończony białym przeszyciem. Model Kościuszko, jak wszystkie zegarki Polpory, jest oferowany w eleganckim pudełku. Seria liczy 50 egzemplarzy i nie będzie powtarzana. Cena zegarka: 5590 zł.

Polpora_Kosciuszko_2_s