Płynąć na fali

Kitesurferzy, surferzy i kajakarze górscy nie potrzebują zegarka z pierścieniem służącym do pomiaru czasu nurkowania. Wystarczy im model, który po zanurzeniu wytrzyma ciśnienie panujące pod wodą. Oto czasomierze o wyższej wodoszczelności.

Niebieski jak woda

Audemars Piguet Royal Oak Offshore Chronograph – cena: 25 800 euro

Niebieski jest pierwszym kolorem, który kojarzy się ze sportami wodnymi. Tym prawdopodobnie kierowała się firma Audemars Piguet, tworząc model Royal Oak Offshore Chronograph z niebieskimi przyciskami wykonanymi z ceramiki, niebieską koronką oraz tarczą i paskiem w tym samym kolorze. Aby funkcja stopera była bardziej czytelna, wskazówki służące do jej obsługi są podkreślone kolorem czerwonym. Jako napęd posłużył kaliber 3126/3840 z automatycznym naciągiem, który pracuje w stalowej kopercie o średnicy 42 mm i wodoszczelności do 100 m.

Na płytkich wodach

Panerai Luminor Base Logo 3 Days Acciaio 44mm (PAM00777) – cena: 4600 euro

To nowy podstawowy model marki Panerai słynącej z produkcji zegarków dla nurków. Luminor Base Logo jest wodoszczelny do 100 m, czyli można z nim pływać i bez obaw skakać do wody. Przed kąpielą warto jednak zmienić pasek – ten niebieski i tekstylny jest wprawdzie wodoodporny, ale od spodu ma skórzaną warstwę, która nie powinna być zbyt często moczona. PAM00777 ma stalową kopertę o średnicy 44 mm z charakterystyczną ochroną koronki. W obudowie pracuje ręcznie nakręcany kaliber P.6000 z 72-godzinną rezerwą chodu.

Dobrze zamaskowany

Tudor Heritage Black Bay 41 – cena: około 2800 euro

Podstawową wersją modelu Heritage Black Bay 41 jest ta ze stalową bransoletą, jednak z tekstylnym paskiem ozdobionym maskującym wzorem wygląda bardziej oryginalnie. Stalowa koperta ma średnicę 41 mm i jest wodoszczelna do 150 m. Jako napęd posłużył kaliber ETA 2824 z automatycznym naciągiem.

Nie tylko dla marynarzy

Mühle-Glashütte 29er Tag/Datum – cena: 1450 euro

Niemiecka firma Mühle-Glashütte ma w swojej ofercie ten interesujący model z zakręcaną koronką, stalową kopertą o średnicy 42,4 mm i wodoszczelności do 100 m. Jako napęd posłużył tu kaliber Sellita SW 220 z automatycznym naciągiem zmodyfikowany przez firmę Mühle-Glashütte (własna regulacja precyzyjna oraz wahnik). Oprócz wskazań godzin, minut i sekund zegarek ma też wskazania dnia tygodnia na godzinie 9 i datownika na godzinie 3.

Elegancki ratownik

Oris Clipperton Limited Edition – cena: około 2200 euro

Ten zegarek jest typowym czasomierzem dla nurków: ma kopertę o wodoszczelności do 300 m i jednostronnie obrotowy pierścień z podziałką minutową. Jednak błyszcząca, niebieska tarcza z fasetowanymi indeksami nie ma surowego wyglądu kojarzącego się ze sportowymi czasomierzami. Model Clipperton Limited Edition pochodzi z limitowanej serii 2000 sztuk i powstał na bazie modelu Aquis z kopertą o średnicy 43,5 mm. Dochód ze sprzedaży tego zegarka wesprze ochronę Wyspy Clippertona – koralowego atolu na Oceanie Spokojnym. Jako napęd wykorzystano w nim kaliber Sellita SW 200 z automatycznym naciągiem.

Czas nad morzem

Stowa Seatime schwarz – cena: 1230 euro

W wielu sportach wodnych bardzo obciążone są ręce, dlatego ideałem jest lekki sportowy zegarek, na przykład w kopercie z tytanu. Seatime schwarz marki Stowa w wersji ze skórzanym paskiem waży tylko 100 g, a z tytanową bransoletą lub kauczukowym paskiem jeszcze mniej. Koperta ma średnicę 42 mm i jest wodoszczelna do 200 m. Taką wodoszczelność zapewniają zakręcana koronka z dodatkową ochroną oraz zakręcany dekiel. Pod nim pracuje kaliber ETA 2824-2 z automatycznym naciągiem.

Odważny kolor

Jean Marcel Oceanum Chronograph – cena: 2500 euro

Ten zegarek będzie ładnie kontrastował z czernią kombinezonu. Model Oceanum Chronograph należy do najnowszej kolekcji Oceanum i ma na pomarańczowej tarczy klasycznie rozłożone liczniki stopera (tzw. bicompax). Za wskazania odpowiada w nim kaliber ETA 2894-2 z automatycznym naciągiem (wykończenie Elaboré), którego pracę można obserwować pod przezroczystym deklem. Dzięki zakręcanej koronce stalowa koperta (średnica: 44 mm) jest wodoszczelna do 300 m. Do trudnych warunków panujących pod wodą jest przygotowana także tarcza. Indeksy oraz wskazówki są pokryte dużą ilością masy świecącej. W ciemności widoczny jest też trójkąt na ceramicznym pierścieniu. Sam pierścień obraca się w jednym kierunku (w odstępach minutowych). Naniesiona na nim podziałka ma wyraźnie zaznaczone minutowe odstępy dla pierwszego kwadransa (dla pozostałych odstępy są 5-minutowe). Całość uzupełnia czarny pasek z pomarańczowymi przeszyciami wykonany z hydrofobowego materiału. Model Oceanum Chronograph pochodzi z limitowanej serii 100 sztuk.