Sporty wodne – Zegarki nad i pod wodą

Sporty wodne to nie tylko nurkowanie, lecz także żeglarstwo, surfing, a nawet wędkarstwo. Do każdej z tych aktywności można dobrać odpowiedni czasomierz. Poniżej kilka propozycji.

Gotowy, by zwyciężać

Omega Seamaster Planet Ocean ETNZ Deep Black Master Chronometer – 10 300 euro

Jako sponsor nowozelandzkiej załogi Emirates Team (ETNZ) firma Omega produkuje też czasomierze spełniające oczekiwania żeglarzy. W czasie regat przydają się zegarki z funkcją wstecznego odliczania ostatnich 15 min, które zostały do startu. W tym modelu podziałka ułatwiająca ten pomiar znajduje się na ceramicznym pierścieniu wypełnionym kauczukiem – ostatnie 5 min jest zaznaczone słowem „Start”. Koperta (średnica 45,5 mm) oraz tarcza modelu Seamaster, podobnie jak pierścień, są wykonane z ceramiki. Na obrzeżach tarczy znalazła się też czerwono-niebieska podziałka 24-godzinna obsługująca wskazania czasu drugiej strefy. Jako napęd posłużył tu kaliber 8906 z automatycznym naciągiem. Zegarek jest wodoszczelny do 600 m.

Klasyk wśród żeglarzy

Rolex Oyster Perpetual Yacht-Master II – 17 000 euro

10 lat temu firma Rolex pochwaliła się pierwszym zegarkiem z funkcją wstecznego odliczania czasu regat. Od tamtej pory model Yacht-Master II jest uznawany za klasyka wśród modeli tego typu i jest dostępny w wersji ze stali, żółtego i białego złota, a także w wariancie dwukolorowym – ze stali i różowego złota. Ostatnio firma zmodyfikowała wygląd tarczy tego modelu: Yacht-Master II ma teraz charakterystyczną dla zegarków tej marki wskazówkę zwaną wskazówką Mercedesa. Zmieniony został też wygląd indeksów na godz. 6 i 12. Wyjątkową cechą tego zegarka jest możliwość zaprogramowania wstecznego odliczania za pomocą koronki i pierścienia. Prezentowana wersja ma stalową kopertę o średnicy 44 mm i wodoszczelności do 100 m. W środku pracuje kaliber 4151 z automatycznym naciągiem (certyfikat chronometru).

Żeglowanie na luzie

Tutima M2 Seven Seas – 1890 euro

Od 10 lat Tutima sponsoruje regaty Kieler Woche. Osobom, które nie muszą mieć specjalistycznego zegarka, ale lubią sportowy design, firma proponuje model M2 Seven Seas z datownikiem i wskazaniami dnia tygodnia. Zegarek jest opakowany w tytanową kopertę o średnicy 44 mm (tytan idealnie nadaje się do uprawiania sportów wodnych, ponieważ jest lekki i odporniejszy niż stal). W połączeniu z grubym szafirowym szkłem koperta ma wodoszczelność do 500 m. Jako napęd posłużył kaliber ETA 2836 z automatycznym naciągiem.

Sportowy duch

Anonimo Nautilo NATO – 2200 euro

Niektórzy surferzy czekają całe życie na idealną falę. Gdyby z tego powodu humory im nie dopisywały, mogą pocieszyć się modelem Nautilo NATO marki Anonimo utrzymanym w żywych kolorach. Zegarek ma stalową kopertę o średnicy 44,4 mm wykończoną ceramicznym pierścieniem, na którym jest naniesiona podziałka pozwalająca zmierzyć czas nurkowania. Żółtym kolorem zostało zaznaczone na niej pierwsze 15 min. Koronka znajduje się w nietypowym miejscu – przy godz. 4. Nautilo NATO to interesująca propozycja dla miłośników sportów wodnych (koperta ma wodoszczelność do 200 m). Zegarek jest napędzany kalibrem SW 200 z automatycznym naciągiem.

Zawsze gotowy

Laco Einsatzuhr Seven Seas – 1800 euro

Wielu osobom nazwa Laco kojarzy się z klasycznymi zegarkami dla pilotów. Oprócz nich niemiecka firma oferuje też solidne zegarki sportowe. Jednym z przykładów jest model Einsatzuhr Seven Seas stworzony we współpracy z niemieckim wojskiem. Dla jednostek specjalnych ważne były takie cechy jak czytelność wskazań pod każdym kątem oraz wysoki komfort noszenia, dlatego koronka została przeniesiona na lewą stronę stalowej koperty pokrytej czarną powłoką PVD. Z kolei zwiększona wodoszczelność (do 100 ATM) oraz wytrzymały kauczukowy pasek umożliwiają stosowanie zegarka nawet w najtrudniejszych warunkach. W kopercie pracuje niezawodny kaliber ETA 2824-2 z automatycznym naciągiem.

Złapany na wędkę

Marcello C Tridente Chronograph – 2000 euro

Do sportów wodnych jest też zaliczane wędkarstwo – dyscyplina bardziej wymagająca, niż nam się wydaje. Tu liczy się spora wiedza na temat zwyczajów poszczególnych gatunków ryb oraz cierpliwość. Ważny jest też czas, dlatego idealnym kompanem będzie model Tridente Chronograph napędzany mechanizmem ETA/Valjoux 7750 z automatycznym naciągiem i stoperem (liczniki 30-minutowy i 12-godzinny). Zegarek jest opakowany w stalową kopertę o średnicy 44,2 mm i wodoszczelności do 500 m.

Jako przynęta

Mühle-Glashütte Lunova Chronograph – 3000 euro

Z zegarkiem Lunova Chronograph na nadgarstku można spędzić całe dnie, zarzucając przynętę, ponieważ jego mechanizm z automatycznym naciągiem i stoperem (kaliber Sellita SW 500) ma też wskazania datownika i dnia tygodnia. Wzornictwo tego modelu nie jest typowo sportowe – łączy raczej cechy zegarka sportowego z eleganckim. Lunova Chronograph ma stalową kopertę o średnicy 42,3 mm i wodoszczelności do 100 m.

Co do sekundy

Panerai Luminor Submersible 1950 3 Days Automatic Titanio – 8900 euro

Coś dla miłośników nurkowania – model Luminor Submersible 1950 3 Days Automatic Titanio

może zaliczyć niejedno nurkowanie, ponieważ jego koperta jest wodoszczelna do 300 m. Obudowa ma 47 mm średnicy i została zrobiona z tytanu. Jak przystało na zegarek dla nurków, ma jednostronnie obrotowy pierścień oraz obowiązkową dla modelu Luminor charakterystyczną ochronę koronki. W kopercie pracuje kaliber P.9010 z automatycznym naciągiem, stworzony we własnej manufakturze.

Nurek głębinowy

IWC Aquatimer Automatic 2000 Edition „35 Year Ocean 2000” – 7900 euro

35 lat temu firma IWC stworzyła wspólnie z marką Porsche Design specjalny zegarek dla nurków, który powstał wg wskazówek nurków z niemieckiej marynarki wojennej. Czasomierz nazywał się Porsche Design Ocean 2000 i miał tytanową kopertę o średnicy 42 mm i wodoszczelności do 2000 m. Firma IWC była jedną z pierwszych marek, które zaczęły stosować tytan do produkcji kopert. Nowy model z kolekcji Aquatimer przypomina swoim wyglądem słynny Porsche Design Ocean 2000. Zegarek pochodzi z limitowanej serii 350 egzemplarzy i jest wodoszczelny do 200 ATM. Jako napęd posłużył w nim kaliber ETA 2892 z automatycznym naciągiem.

Sportowiec ekstremalny

Certina DS Action Chronograph Diver’s Watch 300 Meter – ok. 1200 euro