● LIVE · Nowe wydanie – MAGAZYN CHRONOS 1/2026 - więcej szczegółów ● LIVE · Nowe wydanie – MAGAZYN CHRONOS 1/2026 - więcej szczegółów ● LIVE · Nowe wydanie – MAGAZYN CHRONOS 1/2026 - więcej szczegółów ● LIVE · Nowe wydanie – MAGAZYN CHRONOS 1/2026 - więcej szczegółów
czw., 25.06.2026 → NEWSLETTER Magazynu Chronos
● Test redakcyjny · 25.06.2026

Kosmiczny blask – tarcze z meteorytu i awenturynu

AutorRedakcja
FotografiaChronos Online
Czas3 min
KategoriaLifestyle
FOT.Chronos Online · Kosmiczny blask – tarcze z meteorytu i awenturynu

Meteoryty to pozostałości ciał niebieskich, które dotarły na Ziemię w postaci ciała stałego. Wiek większości z nich jest szacowany na 4,5 miliarda lat. Te prastare odłamki skalne, które przedostały się do atmosfery i spadały na Ziemię z ogromną prędkością wynoszącą ponad 70 000 km/h, są świetnym materiałem na zegarkowe tarcze. Od lat 90. XX w. wiele marek zegarkowych, na czele z marką Rolex, zaczęło wykorzystywać meteoryty do wytwarzania tarcz.

Cechą wspólną wszystkich zegarków z tarczami z meteorytów jest ich niepowtarzalność. Bardzo zróżnicowane, krystaliczne struktury, różne odcienie oraz warstwy, w każdym meteorycie wyglądają inaczej, dlatego tarcza zrobiona z tego materiału jest unikatowa. I ta cecha skłania wielu miłośników zegarków do zakupu.

Zazwyczaj, meteoryt jest dużo twardszy niż większość skał występujących na Ziemi, dlatego jego obróbka stanowi spore wyzwanie. Kolejną cechą charakterystyczną jest bardzo nieregularna oraz trudna do przewidzenia struktura mineralna, co także utrudnia nadawanie mu właściwej formy. Aby powstała tarcza, meteoryt musi być pocięty na cienkie warstwy, które zostaną oszlifowane. Z wymienionych powodów, obróbkę zleca się doświadczonym specjalistom lub firmom zajmującym się tym na co dzień.

Wspomniana już firma Rolex, należy do pionierów w tej dziedzinie, ponieważ już w 1999 r. wypuściła na rynek pierwsze modele z tarczami z meteorytów (były to serie Day-Date i Daytona). W ostatnich kilku latach, zegarki tego typu są tak popularne, że specjalne modele prezentują marki należące do różnych segmentów cenowych, na przykład: Omega, Czapek & Cie, Bulova.

Pełny artykuł znajdziesz w wydaniu Chronos Magazyn 1/2025.

Okładka magazynu Chronos 1/2025
  Magazyn Chronos  ·  1/2025

Więcej w wydaniu drukowanym.
Zapraszamy do kiosku.