Gerald Genta: Zmarł legendarny projektant

 

Gerald Genta

W sierpniu 2011 roku, w wieku 80 lat, zmarł Gerald Genta, słynny projektant zegarków. Do jego najbardziej znanych dzieł zaliczany jest model Royal Oak firmy Audemars Piguet, Nautilus firmy Patek Philippe, Bulgari-Bulgari, Overseas firmy Vacheron Consantin i Constellation firmy Omega. Urodzony w 1931 roku w Genewie, Gerald Genta był synem włoskich emigrantów. Już jako dziecko interesował się rysunkiem i niemal od początku wiadomo było, że w przyszłości będzie poważnie zajmował się jakąś dziedziną sztuki. Po obowiązkowym okresie szkolnym wysłany został na naukę zawodu do jednego ze znanych genewskich jubilerów. a teorię uzupełniał w szkole zawodowej. Bardzo szybko został niezależnym projektantem. Początkowo był aktywny w dziedzinie biżuterii, kolejnym etapem okazał się świat reklamy i mody, i dopiero po kilku latach otrzymał zamówienia z branży zegarmistrzowskiej. Z czasem Genta dostawał coraz więcej zleceń na zaprojektowanie zegarków. Wśród zleceniodawców byli znani paryscy jubilerzy, dla których tworzył krótkie, limitowane serie. Po dwudziestu latach swojej działalności Genta stał się gwiazdorem wśród projektantów.

Audemars Piguet Royal Oak

 

Jedno z najciekawszych zleceń otrzymał z firmy Audemars Piguet. Poproszono go o zaprojektowanie sportowego zegarka ze stali, czyli czegoś zupełnie nowego. Inspiracją do stworzenia modelu Royal Oak był nurek w błyszczącym kombinezonie, którego Genta zobaczył podczas jednego ze spacerów wzdłuż Jeziora Genewskiego. Nurek miał na głowie hełm przykręcony do kombinezonu ośmioma śrubami. Genta od razu wykorzystał tę inspirację do stworzenia projektu zegarka. I tak powstał ośmiokątny pierścień, zdobiący okrągłą kopertę, przytwierdzony do niej ośmioma bardzo wyrazistymi śrubami. Sukces, jaki później odniósł model Royal Oak przeszedł nawet najśmielsze oczekiwania.

Gerald Genta pracował także dla innych producentów zegarków, między innymi dla takich firm, jak: Omega, Henri Stern, Universal Geneve (dla tej ostatniej zaprojektował model Polerouter), IWC (pierwszy model Ingenieur), a nawet amerykański Benrus.

Krótko po tym, gdy Audemars Piguet wylansował model Royal Oak, firma Patek Philippe też wypuściła na rynek sportowy model ze stali. Autorem projektu był także Gerald Genta. Projektując w 1974 roku model Nautilus, Genta prawdopodobnie kierował się tym, że większość członków rodziny Stern, do której należy firma Patek Philippe, to zapaleni żeglarze. dlatego stworzył zegarek, w którym kształt pierścienia przypominał wygląd iluminatora.

Patek Philippe Nautilus

Nazwisko Genta dopiero później stało się znane jako nazwa marki zegarków. Początkowo wykonywał pojedyncze egzemplarze dla wielkich paryskich firm, takich jak: Cartier, Hermes, a przede wszystkim Fred. Zamówienia przychodziły także z Japonii.

Największe protesty i sprzeciw wzbudził zaprojektowany przez niego model Bulgari-Bulgari, ale i tym razem okazało się, że projektanta nie zawiodła intuicja. Linia Bulgari-Bulgari stała się bowiem jednym z najbardziej rozpoznawalnych modeli marki Bulgari.

Oprócz wielu seryjnie produkowanych zegarków, Genta tworzył także pojedyncze egzemplarze dla koronowanych głów. Do jego klientów zaliczani byli m.in.: książę Rainier II z Monako, król Hassan II z Maroka, król Fahd z Arabii Saudyjskiej, król Tajlandii, brytyjska królowa matka, król Juan Carlos i królowa Sofia z Hiszpanii.