Czas w terenie – Zegarki outdoorowe

Wspinaczka górska, nurkowanie lub inne sporty uprawiane na świeżym powietrzu – do każdej z tych dyscyplin potrzebny jest odpowiedni czasomierz.

Światowiec

Montblanc 1858 Geosphere – cena: ok. 5200 euro

Obojętnie, na jaką wyprawę się wybieramy, zawsze warto wiedzieć, która jest godzina w naszej strefie czasowej. Model 1858 Geosphere ma wskazania czasu drugiej strefy oraz oryginalnie rozmieszczone na tarczy dwie półkule ziemskie, które powoli obracają się i za pomocą 24-godzinnej podziałki pokazują, w których miejscach na Ziemi jest noc, a w których dzień. Jako napęd posłużył w tym zegarku kaliber MB 29.25 z automatycznym naciągiem. Mechanizm jest opakowany w stalową kopertę o średnicy 42 mm i wodoszczelności 100 m.

Zamaskowany

Audemars Piguet Royal Oak Offshore Chronograph Camouflage – cena: 31 200 euro

Model Royal Oak Offshore Chronograph rzuca się w oczy chociażby ze względu na dużą średnicę koperty (44 mm) oraz sporą wysokość (14,4 mm). Z okazji 25-lecia istnienia tego czasomierza firma Audemars Piguet stworzyła „zakamuflowaną” wersję z beżową tarczą, brązowymi licznikami, zielonym ceramicznym pierścieniem oraz kauczukowym paskiem w maskujących barwach. Za tą oryginalną fasadą pracuje kaliber 3126/3840 z automatycznym naciągiem. Zegarek jest opakowany w stalową kopertę o wodoszczelności do 100 m.

Badacz mórz

Seiko Prospex Save the Ocean Automatic Diver’s Special Edition – cena: ok. 500 euro

Model Prospex Save the Ocean Automatic Diver’s Special Edition przykuwa uwagę oryginalnie zaprojektowaną tarczą oraz kolorystyką kojarzącą się z wodą. Widoczne na tarczy poziome linie są inspirowane wyglądem charakterystycznych fałd skórnych płetwali błękitnych, natomiast cieniowany kolor (od prawie czarnego w dolnej części do niebieskiego w górnej tarczy) to odniesienie do załamującego się światła na ciele tych ssaków. Odcienie niebieskiego odwołują się także do wyglądu oceanów, ponieważ firma Seiko wspiera działalność badacza morskiego Fabiena Cousteau. Prospex Save the Ocean Automatic Diver’s Special Edition jest napędzany kalibrem 4R35 z automatycznym naciągiem, który pracuje w stalowej kopercie o średnicy 43,8 mm i wodoszczelności do 200 m.

Profesjonalny nurek

Bremont Waterman – cena: ok. 5000 euro

Brytyjska marka Bremont słynie z produkcji sportowych czasomierzy, a najlepszym ambasadorem modelu Waterman jest Mark Healey, nurek, surfer i obrońca środowiska naturalnego. Zegarek jest opakowany w stalową kopertę o średnicy 43 mm i wodoszczelności do 500 m. Waterman to propozycja dla profesjonalistów (ma zawór helowy), którzy podróżując często zmieniają strefy czasowe. Aby w trakcie kolejnych wypraw nie musieli za każdym razem zastanawiać się, która jest godzina w domu, zegarek ma wskazania czasu drugiej strefy obsługiwane za pomocą dodatkowej wskazówki i podziałki 24-godzinnej. Jako napęd wszystkich wskazań posłużył tu kaliber ETA 2893 z automatycznym naciągiem (mechanizm ma certyfikat chronometru), który jest odporny na wstrząsy dzięki opatentowanej przez firmę Bremont konstrukcji koperty. Model Waterman pochodzi z limitowanej serii 300 sztuk i część dochodu z jego sprzedaży wspiera brytyjską organizację Sustainable Coastlines Hawaii walczącą z zaśmiecaniem oceanów plastikowymi opakowaniami.

Wodniak

Mühle-Glashütte Yacht-Timer Bronze – cena: 2400 euro

Niebieska tarcza, niebieski, wodoodporny tekstylny pasek oraz koperta zrobiona z brązalu i wykończona niebieskim pierścieniem – te elementy wskazują na motyw przewodni limitowanej, specjalnej serii (500 sztuk) modelu Yacht-Timer Bronze. Oryginalna obudowa zegarka ma średnicę 44 mm i jest wodoszczelna do 300 m. Środkowa część koperty oraz pierścień są zrobione z brązalu, czyli materiału, który jest stosowany także w budowie statków, i z czasem jego powierzchnia pokrywa się patyną. Dzięki temu, w pewnym momencie każdy egzemplarz modelu Yacht-Timer Bronze będzie wyglądał inaczej. Dużą wodoszczelność zapewnia temu zegarkowi między innymi zakręcana koronka oraz dekiel z szafirowego szkła o grubości 2,5 mm. Pod deklem widać pracujący mechanizm – w tym przypadku kaliber SW200-1 z automatycznym naciągiem.

W bieli

Nomos Glashütte Aqua Ahoi neomatik signalweiß – cena: 3240 euro

W serii Aqua marki Nomos Glashütte są dostępne zegarki o wodoszczelności do 200 m. Ciekawostką jest najnowszy model utrzymany w bieli, czyli kolorze niekojarzącym się z wodą. Na tarczy są wprawdzie widoczne niebieskie i czerwone akcenty, są one jednak dosyć dyskretne. Aqua Ahoi neomatik signalweiß jest opakowany w stalową kopertę o średnicy 36 mm (wodoszczelność 200 m), w której pracuje kaliber DUW 3001, z automatycznym naciągiem i specjalnym systemem regulacji, stworzonym we własnych warsztatach firmy Nomos.

Przypływy i odpływy

Erwin Sattler Tide Commander – cena: 2950 euro

Nazwa tego zegarka sporo o nim mówi – model Tide Commander powstał z myślą o tych, którzy potrzebują czasomierza wyposażonego w funkcję wskazywania pływów morskich. Taka informacja znajduje się na obustronnie obrotowym pierścieniu (są na nim wygrawerowane oznaczenia dla czasu przypływów i odpływów). Poza tym Tide Commander ma bardzo klasyczną tarczę z rzymskimi cyframi oraz tradycyjnymi, breguetowskimi wskazówkami. W stalowej kopercie (średnica 44 mm, wodoszczelność 100 m) pracuje kaliber ETA 2824-2 z automatycznym naciągiem. Całość uzupełnia wodoszczelny pasek zrobiony z materiału o nazwie Nytech.

Lekki nurek

Mido Ocean Caliber 80 Titanium – cena: 1020 euro

Najnowszy zegarek marki Mido jest wyjątkowo lekki, a przy tym wytrzymały. Te cechy zawdzięcza tytanowej kopercie (jest częściowo polerowana i satynowana) oraz kauczukowemu paskowi z tytanowym zapięciem. Obudowa modelu Ocean Caliber 80 Titanium ma średnicę 42,5 mm i jest wodoszczelna do 200 m. Sportowy charakter tego czasomierza podkreślają pomarańczowe akcenty na tarczy i kauczukowym pasku. Jako napęd posłużył tu kaliber 80, który powstał na podstawie kalibru ETA C07.621 z automatycznym naciągiem. To mechanizm najnowszej generacji – ma 80-godzinną rezerwę chodu.

W drodze

Traser H3 P68 Pathfinder Automatic – cena: ok. 900 euro

To propozycja dla tych, którzy nie chcą zgubić się w lesie lub innym, słabo oznakowanym miejscu. Model  H3 P68 Pathfinder Automatic jest bowiem wyposażony w kompas, obsługiwany za pomocą dodatkowej koronki przy godz. 8 oraz obustronnie obrotowego pierścienia umieszczonego na obrzeżach tarczy. Zegarek ma dużą, stalową kopertę o średnicy 46 mm i wodoszczelności do 100 m. Bardzo dobrą czytelność wskazań na tarczy zapewniają pogrubione wskazówki oraz oryginalne indeksy godzinowe w postaci rurek wypełnionych trytem (pozostałe elementy są pokryte masą świecącą). Jako napęd posłużył tu kaliber ETA 2824 z automatycznym naciągiem. Zegarek jest dostępny w wersji z tekstylnym paskiem.

Różne odcienie szarości

Hanhart Primus Monochrome Pilot – cena: 2740 euro

Miłośnikom sportowych czasomierzy firma Hanhart proponuje oryginalny model ze stoperem.

Primus Monochrome Pilot ma bardzo czytelną, szarą tarczę, na której widać dwa liczniki rozmieszczone po obu stronach tarczy oraz masywne indeksy godzinowe i wskazówki. Tę prawie monochromatyczną kolorystykę przełamuje zaznaczony na czerwono przycisk obsługujący funkcję stopera, a także czerwony punkt orientacyjny na obrotowym pierścieniu. Zegarek jest opakowany w kopertę o średnicy 44 mm (wodoszczelność do 100 m) zrobioną z piaskowanej stali, dzięki czemu powstała matowa powierzchnia. Pod przezroczystym deklem z szafirowego szkła widać kaliber ETA/Valjoux 7750 z automatycznym naciągiem.

Mądry nurek

Garmin Descent Mk1 – cena: ok. 1000 euro

Oto nietypowy smartwatch – model Descent Mk1 opakowany w dużą kopertę o średnicy 51 mm, zrobioną z polimeru (pierścień jest zrobiony ze stali lub tytanu) i wodoszczelną do 100 m. To pierwszy komputer nurkowy wyposażony w funkcję nawigacji powierzchniowej GPS (na lądzie lub w wodzie), kolorowe mapy i funkcje dla wielu dyscyplin sportowych, na przykład: 3-osiowy kompas, żyroskop i wysokościomierz barometryczny oraz funkcje GPS i GLONASS umożliwiające zaznaczenie pozycji zanurzenia i wynurzenia. Zegarek rejestruje też nurkowania (nurek może przechowywać i  przeglądać dane z maks. 200 zejść pod wodę oraz udostępniać dane online za pośrednictwem serwisu Garmin Connect™ i dołączonej aplikacji mobilnej) oraz mierzy tętno (ma wbudowane profile aktywności).

Omnibus    

Alpina AlpinerX – cena: ok. 900 euro

W 1903 r. zegarmistrze z firmy Alpina współpracowali z alpinistami i z ich pomocą powstawały projekty sportowych zegarków. Dzisiaj rolę alpinistów przejął Kickstarter, jedna z największych platform crowdfundingowych, na której potencjalni klienci mogą wesprzeć ten projekt i mieć  wpływ na jego wygląd (3200 kombinacji). AlpinerX to outdoorowy smartwatch oferujący wiele funkcji przydatnych osobom aktywnym. Za pomocą czujników zegarek mierzy promieniowanie UV, temperaturę, ciśnienie, wysokość, ruch i kierunek. Te i inne funkcje (m.in. czas, stoper, datownik, monitorowanie aktywności lub snu, alarm) są mierzone w czasie rzeczywistym i pokazywane na wyświetlaczu cyfrowym. Aby korzystać z poszczególnych funkcji, należy ściągnąć na smartfona aplikację Companion, która koordynuje zegarek ze smartfonem i zapewnia bezpieczeństwo danych oraz ich magazynowanie. Aplikacja pozwala też dowolnie dopasowywać funkcje do aktualnych potrzeb właściciela zegarka. Zarejestrowane dane mogą być wyświetlane na kilka sposób, także w postaci wykresów. Podobnie jak inne smartwatche, AlpinerX nie wymaga ładowania (bateria ma 2 lata żywotności).

Do dżinsów i nie tylko

Tourby Watches Lawless 45 Blue Jeans – cena: 1350 euro

Model Lawless 45 Blue Jeans to oryginalny, sportowy czasomierz. Zegarek ma ciemnoniebieską tarczę oraz granatowy, dżinsowy pasek i jest opakowany w stalową kopertę o średnicy 45 mm (wodoszczelność 500 m). W kopercie pracuje kaliber ETA 2824 z automatycznym naciągiem i wskazaniami godzin, minut, sekund oraz datownikiem na godz. 6.

Wszechstronny

Girard-Perregaux Laureato Chronograph 42 mm – cena: 14 600 euro

Seria Laureato powróciła do kolekcji firmy Girard-Perregaux dwa lata temu i od tamtej pory stale się powiększa. Należące do tej linii zegarki ze stoperem są oferowane w różnych wersjach: w kopertach ze stali lub różowego złota, o średnicy 38 lub 42 mm oraz z trzema różnymi tarczami. Cechą wspólną jest obudowa o charakterystycznym kształcie z ośmiokątnym pierścieniem (projekt powstał w 1975 r.). W prezentowanej wersji pracuje kaliber GP03300-0122/0137/0138 z automatycznym naciągiem i stoperem (licznik 30-minutowy na godz. 9 i 12-godzinny na godz. 6). Oprócz stopera mechanizm ma też datownik (między godz. 4 a 5).

Wytrzymały

Victorinox I.N.O.X. Mechanical – cena: ok. 800 euro

Podobnie jak inne modele z tej serii, I.N.O.X. Mechanical wyróżnia się większą wytrzymałością i odpornością na różne niebezpieczeństwa czyhające na zegarki. Jego koperta ma średnicę 43 mm i jest zrobiona ze stali (wodoszczelność do 200 m), ale nie to jest nowością w tym czasomierzu. Dużo ważniejszy jest mechanizm, ponieważ  I.N.O.X. Mechanical to pierwsza wersja mechaniczna (do tej pory I.N.O.X. miał tylko kwarcowe mechanizmy). Jako napęd zastosowano tu kaliber ETA 2824 z automatycznym naciągiem i wskazaniami godzin, minut, sekund oraz datownikiem między godz. 4 a 5. Ciekawostką jest też oryginalny pasek zrobiony z drewna.

Podwodny

Oris Source of Life Limited Edition – cena: 2200 euro

Nazwa Oris pochodzi od nazwy rzeki Orisbach, która przepływa niedaleko Hölstein, gdzie jest siedziba firmy, i wpada do Renu. I to właśnie rzeka była inspiracją do powstania nowego zegarka dla nurków Source of Life Limited Edition, o czym świadczy między innymi wygrawerowany wizerunek Renu od źródła aż po ujście do Morza Północnego. Jak łatwo się domyślić, model Source of Life Limited Edition pochodzi z limitowanej serii (2343 sztuki) i jest opakowany w stalową kopertę o średnicy 43,5 mm (wodoszczelność 300 m). Z bardzo czytelną, granatową tarczą projektanci zestawili szary, jednostronnie obrotowy pierścień, zrobiony z odpornego na zarysowania wolframu. Jako napęd posłużył tu kaliber Sellita SW200 z automatycznym naciągiem i oryginalnym datownikiem obsługiwanym za pomocą białego znacznika, przypominającego swoim wyglądem indeks godzinowy.