A. Lange & Söhne Zeitwerk Date – SIHH 2019

Kiedy w 2009 r. firma A. Lange & Söhne wypuściła na rynek model Zeitwerk, czyli mechaniczny zegarek z cyfrowymi wskazaniami, zegarek został okrzyknięty sensacją i wzbudzał sporo kontrowersji. Z czasem okazało się, że obok Lange 1 jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych modeli tej marki. Innowacyjna koncepcja polegająca na stworzeniu pierwszego mechanizmu z precyzyjnie przeskakującymi dyskami dla wskazań godzin i minut była wielokrotnie nagradzana w międzynarodowych konkursach.

A. Lange & Söhne Zeitwerk Date

W tym roku, mija 10 lat od premiery Zeitwerka i z tej okazji czasomierz pojawia się w wersji z datownikiem. Wskazania datownika są umieszczone w nim na obrzeżach tarczy, a aktualna data jest zaznaczona czerwonym kolorem (na szklanym pierścieniu są wydrukowane oznaczenia 31 dni, a znajdujący się pod nim czerwony element naniesiony na drugi, obracający się pierścień przeskakuje dokładnie o północy). Inne elementy, czyli wskazania godzin i minut oraz charakterystyczny mostek między nimi, pozostają bez zmian. Oprócz nich na tarczy widać także wskaźnik rezerwy chodu (w górnej części) i mały sekundnik (na dole).

Całość jest obsługiwana za pomocą całkiem nowego, ręcznie nakręcanego mechanizmu (kaliber L043.8 składa się z 516 części) z wychwytem o stałej sile. Korekty datownika dokonuje się za pomocą przycisku przy godz. 8. Techniczną nowością jest dodatkowy przycisk na godz. 4, który także obsługuje datownik – służy do przestawiania godzin wprzód. To bardzo przyspiesza korygowanie wskazań, a jest konstrukcyjną ciekawostką.


Mechanizm widać pod przezroczystym deklem koperty zrobionej z białego złota (średnica 44,2 mm). Cena: 89 000 euro.