Chopard: Szybkość i dokładność
Od kilku już lat mówiło się o tym, że firma Chopard pracuje nad stworzeniem wychwytu umożliwiającego zdecydowanie wyższą częstotliwość balansu. I stało się. W tym roku, podczas targów Baselworld zaprezentowany został gotowy zegarek, w którym zastosowano tego typu rozwiązanie.
Co oznacza wysoka częstotliwość w zegarkach mechanicznych? W skrócie: balans wykonuje bardzo dużo wahnięć. W porównaniu z większością zegarków dostępnych obecnie na rynku, które napędzane są przede wszystkim kalibrami ETA, balans nowego kalibru firmy Chopard, czyli L.U.C 01.06-L pracuje dwa razy szybciej: z częstotliwością 8, a nie 4 Hz (wykonuje 57 600 wahnięć na godzinę, a nie 28 800 jak większość kalibrów). Zaletą tej szybkości jest oczekiwana, lepsza stabilność chodu oraz mniejsza podatność na wstrząsy, ponieważ po uderzeniu balans szybciej powraca do swojego stałego rytmu pracy. Pierwotnie konstruktorzy z firmy Chopard eksperymentowali nawet z częstotliwością na poziomie 10 Hz (72 000 A/h), jednak jak twierdzi prezes firmy, różnica między 8, a 10 Hz była prawie niewyczuwalna. W przeszłości takie rozwiązania nie odgrywały większej roli, ponieważ duża szybkość wiązała się z większym tarciem, a co za tym idzie odpowiednim smarowaniem. Jednak dzięki zastosowaniu nowych materiałów, w tym krzemu, problem tarcia został rozwiązany. W swoim nowym kalibrze L.U.C 01-06-L, firma Chopard zastosowała kotwicę i koło wychwytowe z krzemu, a zatem smarowanie okazało się zbędne. Uzyskano także sporą, bo 60-godzinną rezerwę chodu, mimo że wysoka częstotliwość wiąże się z większym zużyciem energii i zrezygnowano z zastosowania dodatkowego bębna sprężyny (jest tylko jeden bęben). Kolejną zaletą tego nowego rozwiązania jest możliwość łatwej wymiany wychwytu na te stosowane zazwyczaj przez firmę Chopard. Poza tym, nowy mechanizm ma certyfikat chronometru wydany przez COSC.
Pierwszy model z tym szybkim balansem nosi nazwę L.U.C 8HF i pochodzi z limitowanej serii obejmującej 100 egzemplarzy. Mechanizm opakowany jest w tytanową kopertę z oryginalnie zaprojektowanym deklem: przez lupę można obserwować fragment wychwytu. Od strony tarczy zegarek wyróżnia się asymetrycznie umieszczonym małym sekundnikiem (na godzinie 7), datownikiem na godzinie 5.30 oraz koronką znajdującą się przy godzinie 4.