Swatch: Wysokie ceny na aukcji

Prototyp modelu Skeleton z 1982 roku

Jeden z najbardziej znanych tanich zegarków wszechczasów, czyli Swatch rzadko pojawia się na aukcjach. Jednak, jak pokazały wyniki licytacji zorganizowanej 24 listopada w Hongkongu przez dom aukcyjny Phillips de Pury & Company, modele tej marki mogą cieszyć się sporym zainteresowaniem.

Wystawiona na sprzedaż w Hongkongu kolekcja zegarków Swatch, należąca do szwajcarskiego przedsiębiorcy Petera Bluma i jego żony Lindy, osiągnęła na licytacji rekordowy wynik – ok. 5 mln. euro. W jej skład wchodziły 4363 czasomierze. Oznacza to, że każdy z wystawionych zegarków został sprzedany za ponad 1000 euro. Nie można jednak stwierdzić, który z modeli mógłby kosztować więcej, a który mniej, ponieważ kolekcję Bluma w całości kupił chiński miłośnik zegarków. Trzeba jednak przyznać, że nie były to „zwykłe” modele marki Swatch.

Model „Orgy“ zaprojektowany w 1986 roku przez Keitha Haring'a nigdy nie trafił do sprzedaży

Linda i Peter Blum’owie kolekcjonowali przede wszystkim prototypy i modele, które w takich wersjach nigdy nie występowały seryjnie. Wiele z należących do nich czasomierzy pochodzi z okresu, kiedy wylansowany został pierwszy Swatch, czyli z 1983 roku. Pozostałe to prototypy i modele z tarczami zaprojektowanymi przez Keitha Haring’a i innych artystów.