Swatch: Wspólny projekt z Joaną Vasconcelos

Z okazji 56. Międzynarodowej Wystawy Sztuki „La Biennale di Venezia” znana współczesna artystka Joana Vasconcelos stworzyła dla firmy Swatch niezwykłą instalację Giardino dell’ Eden. Swatch i Joana Vasconcelos spotkali się ponownie, a efektem ich artystycznej współpracy jest Lookseasy, wyjątkowy zegarek, który ukazał się w limitowanej edycji (999 egzemplarzy). Lookeasy to jedyny zegarek z kolekcji Art Special, który ma ręcznie wykonane elementy. Joana Vasconcelos współpracowała przy tym unikalnym projekcie z rzemieślnikami pochodzącymi z północnej Portugalii, którzy specjalizują się w starej technice filigranu. Na podstawie szkicu artystki rzemieślnicy własnoręcznie stworzyli każdą tarczę.

Joana Vasconcelos

Joana Vasconcelos

„Z dużą radością przyjęłam wyzwanie marki Swatch, aby stworzyć zegarek, który będzie można nosić na co dzień. Moje prace w dużej mierze wykorzystują techniki rzemieślnicze w połączeniu z materiałami przemysłowymi i ukazują swoistą koncepcję luksusu: przekształcam przedmioty codziennego użytku w dzieła sztuki. Jestem szczęśliwa, że dzięki współpracy z firmą Swatch, moją sztukę można doświadczać codziennie, w każdej chwili – powiedziała Joana Vasconcelos.

Swatch Lookeasy

Swatch Lookeasy

W skład kompletu Lookseasy wchodzi zegarek oraz specjalne opakowanie, które przywodzi na myśl pudełko na luksusową biżuterię. Opakowanie jest wykonane z czarnego, aksamitnego materiału, ma wnętrze w kolorze złotym i intryguje zewnętrznym okienkiem, z którego widać tarczę zegarka.