Panerai: Marka wspiera wystawę sztuki współczesnej
Marka Panerai została głównym partnerem wystawy „O’Clock – time design, design time“. Motywem przewodnim ekspozycji jest wzajemne oddziaływanie czasu i wzornictwa. Wystawę można obejrzeć od 11 października br. do 8 stycznia 2012 r. w mediolańskim Triennale Design Museum. Do udziału w niej zaproszonych zostało 80 artystów. Każdy z nich zmierzył się z interpretacją czasu i jego znaczeniem.
Swoją własną instalację, stworzoną specjalnie dla marki Panerai wystawiła także znana hiszpańska architektka i projektantka, Patricia Urquiola. Jej instalacja zatytułowana jest „I mondi die Officine Panerai“ (świat Officine Panerai – przyp. tłum.).
Jedną z części tej niezwykłej wystawy stanowi też specjalna ekspozycja ośmiu wybranych modeli firmy Panerai, które składają się na retrospektywę wzornictwa kojarzonego z tą marką.
Damien Hirst dla Panerai
Podczas wystawy „O’Clock – time design, design time“ swoje dwa dzieła prezentuje też brytyjski artysta Damien Hirst. W obu obrazach: „Beautiful Sunflower Panerai Painting” i „Beautiful Fractional Sunflower Panerai Painting” wykorzystane zostały tarcze zegarków marki Panerai.
Damien Hirst sięgał już w przeszłości do motywów związanych z zegarkami firmy Panerai. Na przykład na obrazie zatytułowanym „Skull with Watch“ z 2005 roku uwieczniony został leżący na stole obok lekarstw i czaszki czasomierz Panerai. Natomiast w instalacjach pt. „The Tranquility of Solitude (for George Dyer)“ z 2006 roku i „Killing Time“ z 2008 roku zegarki marki Panerai są już obecne fizycznie.
Retrospektywa wzornictwa Panerai
Stworzone w latach 30. i 40. modele Radiomir i Luminor stały się ikonami zegarkowego designu. Wśród wystawionych czasomierzy znalazły się między innymi dwa bardzo rzadkie egzemplarze: Radiomir z 1938 roku (jeden z pierwszych wyprodukowanych przez firmę) oraz Luminor z lat 40.
Prapremiera
Część ekspozycji stanowi także nowość, którą firma Panerai oficjalnie zaprezentuje podczas SIHH w Genewie w styczniu 2012 r., czyli Luminor Marina 1950 3 Days 47 mm ze stworzonym we własnej manufakturze kalibrem P.3001, który ma wskazania godzin, minut, małego sekundnika oraz wskaźnik 3-dniowej rezerwy chodu od strony dekla. Wzornictwo tego niezwykłego modelu inspirowane jest wyglądem zegarka z lat 40.