Najlepsze zegarki niemieckich marek

Zobacz wersję – online

Parada gwiazd

Oto wybór najlepszych zegarków niemieckich marek. Wśród dziesięciu kategorii znalazły się na przykład: elegancja, stopień komplikacji, sport oraz stosunek jakości do ceny.

Komplikacja

A. Lange & Söhne Tourbograph Perpetual Pour Le Mérite

Piąte arcydzieło mechaniki precyzyjnej z serii „Pour Le Mérite” trafiło na rynek w 2017 r. Zegarek łączy tourbillon, podwójny stoper i wieczny kalendarz. Kolejnym, konstrukcyjnym utrudnieniem jest napęd za pomocą przekładni łańcuchowej zapewniającej stały dopływ energii ze sprężyny do regulatora, co gwarantuje równomierny chód. Pod przezroczystym deklem widać pięknie ozdobiony mechanizm, który wraz z delikatnym łańcuszkiem składa się z 1319 części (sam łańcuch to 636 części).

Platyna, 43 mm, kaliber L133.1, z ręcznym naciągiem, stworzony we własnej manufakturze, seria limitowana 50 sztuk; cena: 480 000 euro

Design

Junghans Max Bill

Ten zegarek został zaprojektowany w 1961 r. Autorem projektu był Max Bill – szwajcarski architekt, grafik, projektant sztuki użytkowej. Jako absolwent niemieckiej szkoły projektowania Bauhaus w Dessau, Bill tworzył zgodnie z filozofią Bauhausu zawartą w hasłach: „mniej znaczy więcej” i „forma wynika z funkcji”.

Stal, 38 mm, kaliber ETA 2824, z automatycznym naciągiem; cena: ok. 900 euro

Elegancja

Tutima Tempostopp

Zegarek ze stoperem, napędzany mechanizmem stworzonym we własnej manufakturze, jest w ofercie marki Tutima od 2017 r. Czasomierz wyróżnia się prostą elegancją: ma kopertę zrobioną z różowego złota, srebrzystą tarczę, złote, smukłe wskazówki, klasyczny rozkład dwóch liczników i ładnie wykończony mechanizm (pozłacany z widocznymi trzema eleganckimi półmostkami).

Różowe złoto, 43 mm, kaliber T659 ze stoperem z powracającą wskazówką, z ręcznym naciągiem, stworzony we własnej manufakturze, seria limitowana 90 sztuk; cena: 28 600 euro

Rozwiązania techniczne

Sinn Spezialuhren EZM 7 S

Marka Sinn jest znana przede wszystkim dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii do produkcji kopert. Najlepszy przykład to zegarek Einsatzzeitmesser 7 (EZM 7) stworzony wspólnie ze strażakami. Czasomierz jest odporny na działanie pól magnetycznych do 80 000 A/m i działa w ekstremalnych temperaturach (od -45 do +800 C). W limitowanej serii „S” koperta została poddana procesowi hartowania (tegimentowanie oraz pokrycie czarną, utwardzającą powłoką).

Hartowana stal pokryta utwardzającą powłoką, 43 mm, kaliber ETA 2893-2, z automatycznym naciągiem, limitowana seria 300 sztuk; cena: 2530 euro

Sport

Mühle-Glashütte Yacht-Timer Bronze

Marka Mühle-Glashütte oferuje wiele funkcjonalnych i wytrzymałych zegarków sportowych, jednak Yacht-Timer Bronze ma oprócz tych cech także bardzo spójne wzornictwo. Czytelna, niebieska tarcza, poręczny obrotowy pierścień oraz wodoodporny, tekstylny pasek są utrzymane w morskiej kolorystyce. Granatowy odcień tych elementów idealnie pasuje do oryginalnego koloru koperty (jest zrobiona z brązu) wodoszczelnej do 300 m.

Brąz, 44 mm, kaliber Sellita SW 200, z automatycznym naciągiem, seria limitowana 500 sztuk; cena: 2400 euro

Tradycja

Nomos Glashütte Tangente

Model Tangente trafił na rynek w 1992 r. i szybko stał się jednym z najważniejszych zegarków marki Nomos Glashütte. Jednak jego projekt odnosi się do początku XX w., a dokładnie 1907 r., czyli roku powstania niemieckiego Werkbundu, organizacji skupiającej architektów, artystów oraz inżynierów. Działalność Werkbundu miała znaczący wpływ na rozwój idei architektury modernistycznej w Niemczech oraz podejścia do projektowania.

Stal, 35 mm, kaliber Nomos Alpha, z ręcznym naciągiem; cena: 1660 euro

Rzemiosło

Lang & Heyne Albert

Drezdeńska manufaktura nadaje swoim zegarkom nazwy kojarzące się z imionami niemieckich książąt, co prawdopodobnie ma związek z fantastycznym rzemiosłem i dużym udziale ręcznej pracy. Każda pojedyncza śruba jest ręcznie polerowana. Manufaktura wytwarza płyty, mostki oraz półmostki, które są obrabiane starymi technikami, aby uzyskać charakterystyczną powierzchnię podobną do skóry. Następnie części są pozłacane i wykańczane, czyli rzemieślnicy fazują i polerują  krawędzie oraz nanoszą dekoracyjne szlify. O tym, jak ważna jest dekoracja w firmie Lang & Heyne świadczy fakt, że poświęca się na nią aż 80 procent czasu potrzebnego do wyprodukowania zegarka. Firma wytwarza tylko 50 luksusowych zegarków rocznie.

Platyna, 44 mm, kaliber IV ze stoperem i centralnym licznikiem minutowym, z ręcznym naciągiem, stworzony we własnej manufakturze; cena: 77 400 euro

Retro

Glashütte Original Sixties

Od kilku lat obowiązuje moda na vintage, dlatego większość marek proponuje podrasowane klasyki w stylu retro, kusząc nowymi wersjami swoich bestsellerów. W przypadku firmy Glashütte Original   inspiracje sięgają lat 60. XX w., czyli okresu NRD i produkowanego w tamtym czasie zegarka Spezimatic. Model Sixties ma charakterystyczną wypukłą tarczę z oryginalnymi arabskimi cyframi oraz wypukłe szkło – cechy typowe dla zegarków z lat 60. XX w.

Różowe złoto, 39 mm, kaliber 39−52, z automatycznym naciągiem, stworzony we własnej manufakturze; cena: 12 600 euro

Wyposażenie

Lehmann Schramberg Intemporial Dual Time

Wszystkie części mechanizmów napędzających zegarki tej marki są wytwarzane przez maszyny pochodzące z własnych warsztatów. Poza tym, Lehmann Schramberg wykonuje też koperty, wskazówki, indeksy oraz zapięcia pasków. Intemporial Dual Time to jeden z ciekawszych modeli tej marki. Ma wskazania czasu dwóch stref i jest napędzany automatycznym mechanizmem z 60-godzinną rezerwą chodu, stworzonym we własnej manufakturze (ma certyfikat chronometru). W mechanizmie zastosowano między innymi mostki własnej produkcji oraz przezroczysty wahnik z szafirowego szkła, który nie zasłania znajdujących się pod nim części. Zegarek ma też „schowaną” koronkę (system opatentowany przez firmę Lehmann Schramberg), dzięki czemu idealnie układa się na przegubie.

Stal, 42 mm, kaliber LS0006, z automatycznym naciągiem, stworzony we własnej manufakturze, certyfikat chronometru; cena: 10 500 euro

Stosunek jakości do ceny

Stowa Flieger Verus 40

Marka Stowa znana jest z solidnych zegarków opakowanych w koperty zmodyfikowane we własnych warsztatach. Flieger Verus 40 to model dla pilotów w bardzo korzystnej cenie. Jego nazwa, czyli łacińskie słowo verus oznacza „prawdziwy” lub „rzeczywisty” i odnosi się do niewygórowanej ceny czasomierza. Jako napęd posłużył w nim wielkoseryjny kaliber ETA 2824 w wersji nieudekorowanej (stąd cena), ponieważ dekoracje nie wpływają na wartości robocze mechanizmu.

Stal, 40 mm, kaliber ETA 2824, z automatycznym naciągiem; cena: 660 euro