Wehikuły czasu. Zegarki i samochody retro

Zegarki i samochody retro

Dzięki klasycznym samochodom, np. takim jak Mercedes Benz 280 SLC z 1980 r., możemy przenieść się w czasie. A co z zegarkami? Jaki model pasowałby do takiego eleganckiego coupé? Jedno jest pewne: mechaniczny. Jeżeli chodzi o wzornictwo, to powinno pasować do stylu samochodu. Poniżej kilka propozycji.

Zenith El Primero Chronomaster Tour Auto Edition

Firma Zenith jest oficjalnym chronometrażystą odbywającego się we Francji Tour Auto Optic 2000, jednego z najważniejszych wyścigów old- i youngtimerów. Imprezie została poświęcona limitowana seria 500 egzemplarzy zegarków inspirowana wzornictwem historycznych samochodów.

Koperta: stal, 42 mm, kaliber El Primero 4061, z automatycznym naciągiem, stworzony we własnej manufakturze; cena: 9700 euro

Erwin Sattler Chronograph II Classica Secunda

Niemiecka manufaktura znana jest przede wszystkim dzięki dużym zegarom. Tworzone przez nią zegarki są utrzymane w podobnym stylu – mają duże, eleganckie tarcze z klasycznym podziałem, niebieskimi wskazówkami oraz podziałką minutową kojarzoną z historycznymi czasomierzami.

Koperta: stal, 44 mm, kaliber Valjoux 7750, z automatycznym naciągiem; cena: 6900 euro

Tutima Saxon One Chronograph

Pochodząca z Glashütte firma Tutima postawiła na wyrazistą, poduszkowatą kopertę i zmodyfikowany mechanizm (centralnie umieszczony licznik minutowy oraz 24-godzinne wskazania). Podział wskazań na tarczy świadczy o nawiązaniu do znanego kalibru Lemania 5001, który przestał być produkowany w latach 90. XX w.

Koperta: stal, 43 mm, zmodyfikowany kaliber Valjoux 7750, z automatycznym naciągiem; cena: 4900 euro

Union Glashütte Belisar Chronograph

Tarcza w kolorze kości słoniowej oraz wygląd liczników obsługiwanych za pomocą delikatnych wskazówek świadczą o inspiracji instrumentami pomiarowymi w historycznych samochodach. Do świata motoryzacji nawiązuje też podziałka tachometryczna.

Koperta: stal, 44 mm, kaliber Valjoux 7750, z automatycznym naciągiem; cena: 2350 euro

Glashütte Original Seventies Panoramadatum

Pierwowzorem modelu Seventies Panoramadatum jest zegarek z lat 70. XX w. produkowany w czasach NRD przez firmę VEB Glashütter Uhrenbetriebe (firma Glashütte Original powstała po zjednoczeniu Niemiec i ma swoją siedzibę w tym samym budynku). Wyjątkowego charakteru dodają zegarkowi kwadratowa koperta z zaokrąglonymi krawędziami i niebieska tarcza ozdobiona szlifem słonecznym.

Koperta: stal, 40×40 mm, kaliber 39-47, z automatycznym naciągiem, stworzony we własnej manufakturze; cena: 8500 euro

Rolex Explorer II

W 1971 r. firma Rolex wprowadziła na rynek model Explorer II, zaprojektowany dla podróżników i alpinistów. Od tamtej pory zegarek prawie się nie zmienił, a zastosowany w nim mechanizm z automatycznym naciągiem (konstrukcja własna firmy Rolex) jest zaliczany do grupy najbardziej wytrzymałych i precyzyjnych.

Koperta: stal, 42 mm, kaliber 3187, z automatycznym naciągiem, stworzony we własnej manufakturze; cena: ok. 7400 euro

IWC Ingeniuer Chronograph Edition „Rudolf Caracciola”

Firma IWC nazwała ten model na cześć znanego kierowcy wyścigowego, Rudolfa Caraccioli. Od 1926 r. Caracciola wygrywał wiele wyścigów, startując mercedesem. Zegarek pochodzi z limitowanej serii 750 egzemplarzy i jest utrzymany w stylu instrumentów pokładowych samochodu. Jako napęd posłużył nowy mechanizm stworzony przez IWC.

Koperta: stal, 42 mm, kaliber 69370, z automatycznym naciągiem, stworzony we własnej manufakturze; cena: 7850 euro

Bruno Söhnle Mechanik Edition No. V

To kolejna marka pochodząca z niemieckiego zagłębia zegarkowego, czyli Glashütte. W kopercie modelu Mechanik Edition No. V pracuje szwajcarski, ręcznie nakręcany kaliber Unitas 6498, zmodyfikowany przez firmę Bruno Söhnle w taki sposób, aby nabrał cech typowych dla mechanizmów tworzonych w Glashütte (płyta 3/4, regulacja precyzyjna w kształcie łabędziej szyi i zakręcane złote szatony).

Galeria zdjęć: