Plum! Zegarki dla nurków.

Redakcja magazynu „Chronos” wybrała kilka profesjonalnych zegarków dla nurków. Ważne były trzy elementy: rozwiązania techniczne, wzornictwo i cena. Poniżej nasze propozycje.

Tudor

Z manufaktury do wody

Pelagos

Ten zegarek już wcześniej zasługiwał na uwagę: ze względu na tytanową kopertę, ceramiczny pierścień, zawór helowy, wodoszczelność do 500 m oraz przemyślany system przedłużania bransolety i kauczukowego paska. Jednak niedawno firma Tudor zamieniła prosty kaliber ETA 2824 na kaliber MT5612 z automatycznym naciągiem stworzony we własnej manufakturze. Nowy mechanizm ma 70-godzinną rezerwę chodu, krzemowy włos odporny na wstrząsy i stabilny mostek balansu. Precyzję chodu potwierdza certyfikat chronometru. Cena: ok. 4200 euro.

+ wyposażenie, + design, + cena, + wodoszczelność

Sinn

Techniczna ciekawostka

U2 S

Ten wyjątkowy czasomierz jest odporny na działanie słonej wody, ponieważ jego koperta  (wodoszczelność do 2000 m) została wykonana ze specjalnie utwardzanej stali stosowanej w łodziach podwodnych. Poza tym, mechanizm działa w temperaturach od -45 do +800C. Przyczerniana bransoleta jest odporna na zarysowania. Jako napęd zastosowany został mechanizm ETA 2893 z automatycznym naciągiem, który oprócz wskazań czasu ma też wskazania czasu drugiej strefy i datownik. Dobry stosunek jakości do ceny. Cena: 2810 euro.

+ wyposażenie, +cena, + wodoszczelność

Seiko

W dobrej cenie

Prospex Automatic Diver’s

Seria Prospex japońskiej manufaktury Seiko obejmuje zegarki dla nurków z różnych przedziałów cenowych. Klasykiem wśród nich jest jedna z ostatnich nowości oznaczona nr. ref. SRP777K1. Zegarek jest opakowany w stalową kopertę o średnicy 44,3 mm i wodoszczelności do 200 m. Jak wszystkie czasomierze marki Seiko, także i ten jest napędzany mechanizmem stworzonym we własnej manufakturze (kaliber 4R36 z automatycznym naciągiem). Specjalny harmonijkowy pasek pozwala na noszenie zegarka na kombinezonie nurkowym, a opracowana w warsztatach Seiko masa świecąca Lumi Brite świeci w ciemności bardzo intensywnie. Cena: ok. 400 euro.

+ wyposażenie, + cena

IWC

Żółte akcenty

Aquatimer Automatic 2000

Niedawno marka z Schaffhausen pokazała odświeżoną wersję tego profesjonalnego zegarka dla nurków. Wyposażenie pozostało bez zmian, czyli tytanowa koperta o średnicy 46 mm i wodoszczelności do 2000 m, kauczukowy pasek z możliwością przedłużenia oraz kaliber 80110 stworzony we własnej manufakturze. W modelu Aquatimer został zastosowany też specjalny system umożliwiający odmierzanie czasu nurkowania: obracając pierścień w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, jednocześnie obracamy wewnętrzny pierścień widoczny na tarczy. Obrót pierścienia w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara blokuje pierścień na tarczy. Cena: ok. 9500 euro.

+ wyposażenie, + wodoszczelność

Longines

W cenie siła

HydroConquest

Solidny zegarek dla nurków napędzany sprawdzonym mechanizmem ETA 2892. Stalowa koperta ma średnicę 41 mm i wodoszczelność do 300 m (czyli więcej niż wymagane 200 m dla tego typu czasomierzy). Wszystkie wskazania są wyraźnie zaznaczone – zarówno na aluminiowym pierścieniu, jak i na tarczy. Cena: ok. 1100 euro.

+ design, + cena

Rolex

Legendarni nurkowie

Sea-Dweller i Deepsea

Producenci profesjonalnych zegarków dla nurków zawsze porównują swoje czasomierze z tymi dwoma modelami. Koperta modelu Sea-Dweller (na zdjęciu po lewej najnowsza wersja) ma ok. 15 mm wysokości, a zegarka Deepsea (po prawej) nawet 17,7 mm. Oba modele mogą pochwalić się też dużą wodoszczelnością – Sea-Dweller jest wodoszczelny do 1220 m, a Deepsea aż do 3900 m. W skład ich wyposażenia wchodzą: koperta wykonana ze specjalnego stopu stali odpornego na działanie słonej wody (średnica 43 i 44 mm), pierścień z własnego stopu ceramicznego odpornego na zarysowania, kaliber stworzony we własnej manufakturze z certyfikatem chronometru, zawór helowy, przemyślany system przedłużania bransolety. Ceny: ok. 10 400 i 11 000 euro.

+ wyposażenie, + design, + wodoszczelność

Stowa

Mocna kolorystyka

Prodiver Limette

Model Prodiver jest dostępny w różnych wersjach – z tarczą w kolorze czarnym, szarym, niebieskim, pomarańczowym lub jasnozielonym. Tytanowa koperta zegarka ma średnicę 42 mm i wodoszczelność do 1000 m. W środku pracuje kaliber ETA 2836 z automatycznym naciągiem. Kauczukowy pasek ma dodatkowe ogniwo pozwalające na wydłużenie. Cena: 1220 euro.

+ wyposażenie, + cena, + wodoszczelność

Blancpain

50 sążni

Głębokość 50 sążni odpowiada 300 stopom lub ok. 100 m – taką wodoszczelność miał pierwszy model Fifty Fathoms z 1953 r. Aktualna wersja tego słynnego czasomierza jest wodoszczelna do 300 m. W stalowej kopercie (średnica 45 mm) znajduje się dodatkowa obudowa wykonana z miękkiego metalu chroniąca mechanizm przed działaniem pól magnetycznych. Jako napęd posłużył tu kaliber 1315 stworzony we własnej manufakturze. Tekstylny pasek jest wprawdzie wodoszczelny, nie ma jednak elementu służącego do przedłużania. Cena: ok. 13 500 euro.

+ wyposażenie, + design

Certina

Atrakcyjny pod wieloma względami

DS Action Diver

Zegarek dla nurków marki Certina jest atrakcyjny nie tylko ze względu na cenę, lecz także interesujące wzornictwo. Model DS Action Diver jest dostępny w trzech wersjach kolorystycznych: granatowej, czarnej oraz szarej (w tytanowej kopercie). Dwie pierwsze wersje mają stalowe koperty o średnicy 43,2 mm i wodoszczelności do 200 m. W ciemności na pierścieniu świecą: trójkąt i wszystkie indeksy. Cena: 770 euro.

+ design, + cena

Hamilton

Kolorowy nurek

Khaki Navy Frogman Titanium

Nowy zegarek dla nurków marki Hamilton może mieć tarczę oraz pierścień w różnych kolorach. Wersja w tytanowej kopercie o średnicy 46 mm wydaje się olbrzymia, jednak dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu oraz niewielkiej wadze, dobrze układa się na przegubie. Oprócz oryginalnej ochrony koronki zegarek jest też wyposażony w zawór helowy. Jako napęd zastosowano tu zmodyfikowany kaliber ETA 2824, który ma wydłużoną rezerwę chodu (80 godzin). Jeżeli chodzi o wodoszczelność, to model Khaki nie ustępuje innym „nurkom”, ponieważ jego koperta jest wodoszczelna do 1000 m. Cena: 1345 euro.

+ wyposażenie, + cena, + wodoszczelność

TAG HeuerBestseler

Aquaracer Calibre 5

Ten podstawowy model z serii Aquaracer (bez stopera) jest bestselerem marki TAG Heuer. Zegarek ma dynamiczny wygląd i jest wyposażony w ceramiczny pierścień odporny na zarysowania oraz metalową bransoletę z dodatkowym ogniwem służącym do przedłużania. Stalowa koperta o średnicy 43 mm jest wodoszczelna do 300 m. W środku pracuje kaliber ETA 2824 z automatycznym naciągiem.

+ wyposażenie, + design, + cena

Omega

Super sportowcy

Seamaster Planet Ocean Master Chronometer

W serii Seamaster firmy Omega są dostępne zegarki o zróżnicowanym wzornictwie należące do różnych segmentów cenowych. Każdy z nich ma profesjonalne wyposażenie, w tym mechanizm z automatycznym naciągiem i wychwytem współosiowym. Dobry stosunek jakości do ceny prezentuje model Planet Ocean Master Chronometer opakowany w stalową kopertę o średnicy 43,5 mm i wodoszczelności do 600 m. Co oferuje? Zawór helowy, ceramiczny pierścień, kaliber 8900 z 60-godzinną rezerwą chodu odporny na działanie pól magnetycznych, z certyfikatem chronometru. Cena: 5800 euro.

+ wyposażenie, + design, + cena, + wodoszczelność

Seamaster Ploprof

Ten zegarek jest prawdziwym profesjonalistą. Jego tytanowa koperta ma wymiary: 55 × 48 mm i jest wodoszczelna do 1200 m. Ze względów bezpieczeństwa pierścień obraca się tylko wtedy, gdy nurek uruchomi pomarańczowy przycisk znajdujący się po prawej stronie koperty. Tytanowa bransoleta może być przedłużana, jeżeli nurek chce założyć zegarek na kombinezon. Podobnie jak w modelu Planet Ocean Master Chronometer, mechanizm powstał z amagnetycznych materiałów (kaliber 8912 z automatycznym naciągiem też pochodzi z własnej manufaktury). Cena: 11 400 euro.

Galeria zdjęć: