Girard-Perregaux: Trylogia na cześć Le Corbusiera
Leżące na terenie szwajcarskiej Jury miasto La Chaux-de-Fonds należy nie tylko do najważniejszych miejsc, związanych z przemysłem zegarmistrzowskim, ale jest też miejscem urodzin Charlesa-Edouarda Jeanneret’a – znanego bardziej pod pseudonimem Le Corbusier. Charles-Edouard Jeanneret (6.10.1887 – 27.08.1965) był jednym z najbardziej znanych i wpływowych architektów XX wieku. Ten architekt, projektant, urbanista, malarz i rzeźbiarz urodził się 125 temu właśnie w La Chaux-de-Fonds. Z okazji tej okrągłej rocznicy, firma Girard-Perregaux stworzyła specjalną, limitowaną serię trzech zegarków symbolizujących trzy najważniejsze miasta w karierze Le Corbusiera. I tak, jeden z nich poświęcony jest miejscowości La Chaux-de-Fonds, gdzie przyszły architekt uczęszczał do szkoły artystycznej i przeszkolony został w sztuce grawerowania kopert. Drugi zegarek inspirowany jest Paryżem, gdzie Jeanneret zaczął używać pseudonimu „Le Corbusier“ i ostatni Marsylią, gdzie powstały jego chyba najważniejsze prace, w tym modernistyczny budynek Unité d’Habitation. Ta wyjątkowa seria trzech czasomierzy powstała na podstawie znanego modelu firmy Girard-Perregaux, czyli Vintage 1945 i każda z wersji pojawi się w ilości tylko pięciu egzemplarzy. Model Vintage 1945 Le Corbusier La Chaux-de-Fonds nawiązuje do techniki grawerowania, której Charles-Edouard Jeanneret uczył się jako początkujący artysta. Tarcza zegarka wykonana została z macicy perłowej i ozdobiona jest zminiaturyzowaną reprodukcją jednej z prac Jeannereta. Koperta mierzy: 36,20 x 35,35 mm i wykonana została z różowego złota. Za ten model miłośnik Le Corbusiera musi zapłacić 45 100 euro.
Wyjątkowe wzornictwo mebli Le Corbusiera z charakterystycznym dla niego łączeniem stali ze skórą było inspiracją modelu Vintage 1945 Le Corbusier Paris. Ręcznie grawerowana metalowa tarcza opakowana jest w stalową kopertę o wymiarach: 36,20 x 35,25 mm, natomiast pasek uszyty został z krowiej skóry, czyli tego samego materiału, który Le Corbusier wykorzystywał w swoim słynnym szezlongu. Za model Paris zapłacić trzeba 18 100 euro.
Z kolei Marsylia to miasto, w którym ten znany architekt zrealizował swoje najsłynniejsze prace, w tym między innymi 12-piętrowy budynek Cité Radieuse zbudowany ze stali i betonu. Dlatego poświęcony temu miastu model ma tarczę właśnie z betonu. Jej wykonanie wymaga trzech dni pracy. Ten opakownay w stalową kopertę czasomierz kosztuje 27 100 euro.