George Daniels: Nie żyje twórca wychwytu współosiowego

Dr George Daniels zmarł 21 października 2011 r.

21 października 2011 r., w swoim domu na wyspie Isle of Man, zmarł genialny angielski zegarmistrz dr George Daniels.
G. Daniels był honorowym członkiem Académie Horlogère des Créateurs Indépendants (AHCI) i oprócz licznych wyróżnień otrzymał także doktorat honoris causa na City University w Londynie.

W 2006 roku, z okazji 80 urodzin Danielsa, londyński dom aukcyjny Sotheby’s zorganizował retrospektywną wystawę zegarów. Znalazły się wśród nich zegarki kieszonkowe oraz naręczne, w których zegarmistrz zastosował wychwyt współosiowy. Modele pochodziły z okresu poprzedzającego seryjną produkcję zegarków z tym wychwytem produkowanych przez firmę Omega.

George Daniels pracował nad udoskonaleniem wychwytu współosiowego już w latach 50. Po raz pierwszy zastosował to rozwiązanie w chronometrze kieszonkowym z tourbillonem. Przez dwa lata pracował nad tym, aby stworzony przez niego czasomierz miał odpowiednie wartości robocze odpowiadające wymaganiom stawianym chronometrom. Ostatecznie udało mu się uzyskać doskonałe wyniki: jego zegarek miał maksymalne wahania na poziomie tylko 1,6 sekundy.

Wtedy Daniels wiedział, że stworzył wychwyt, który może konkurować ze stosowanych powszechnie wychwytem kotwicowym. Prywatnie kupił model Seamaster ze stoperem firmy Omega, napędzany kalibrem 1045 i w 1975 roku zamienił w nim wychwyt na skonstruowany przez siebie wychwyt współosiowy. Kiedy przekonał się, że zegarek chodzi bardzo dokładnie, postanowił skonstaktować się z firmą Omega i zaproponować jej współpracę. Do współpracy między Danielsem, a Omegą doszło wiele lat później. Jednak w końcu marzenie Anglika się spełniło i stworzony przez niego wychwyt zaczął być produkowany seryjnie.