Baume & Mercier Capeland Shelby Cobra

Z okazji przypadającej w tym roku 50 rocznicy zdobycia rajdowego mistrzostwa świata FIA przez Carrolla Shelby’ego, startującego samochodem własnej konstrukcji, czyli słynną Cobrą, firma Baume & Mercier stworzyła specjalną, limitowaną serię o nazwie Capeland Shelby Cobra.

Baume & Mercier Capeland Shelby Cobra (stal)

Baume & Mercier Capeland Shelby Cobra (stal)

Baume-et-Mercier-Capeland-Cobra-10232-backWzornictwo zegarków z tej kolekcji inspirowane jest wyglądem modelu ze stoperem obsługiwanego za pomocą jednego przycisku, produkowanego przez firmę Baume & Mercier w 1948 roku (obecnie zegarek znajduje się w firmowym muzeum). Capeland Shelby Cobra ma 44-milimetrową kopertę wykonaną ze stali lub różowego złota. Stalowa wersja – limitowana do 1965 egzemplarzy (nawiązanie do roku, w którym Caroll Shelby zdobył mistrzostwo świata) – ma wyrazistą, granatową tarczę, z którą kontrastują dwa jasne liczniki stopera przypominające liczniki na tablicy rozdzielczej samochodu Shelby Cobra. Zarówno kolor tarczy, jak i jej projekt nie są przypadkowe. Legendarna Shelby Cobra miała bowiem karoserię w klasycznym granatowym kolorze (odcieniem zwanym „Guardsman Blue”) ozdobioną dwoma białymi pasami. Wskazówki godzinowa i minutowa mają taki kształt jak kierownica, a na centralnym sekundniku umieszczone zostało logo Cobry. Po stronie dekla, na szafirowym szkle widoczny jest m.in. podpis Carolla Shelby’ego, a pod nim pracujący kaliber La Joux-Perret 8120 z automatycznym naciągiem i stoperem.

 

Baume & Mercier Capeland Shelby Cobra (złoto)

Baume & Mercier Capeland Shelby Cobra (złoto)

Baume & Mercier Capeland Cobra (złoto)

Baume & Mercier Capeland Shelby Cobra (złoto)

Z kolei wersja złota limitowana jest do 98 egzemplarzy (taki numer startowy miała Cobra Carrolla Shelby’ego) i na granatowej tarczy ma symetrycznie rozmieszczone dwa, też granatowe, liczniki. Tutaj, pod przezroczystym deklem pracuje kaliber La Joux-Perret 8147-2 z automatycznym naciągiem i stoperem z powracającą wskazówką.

Oba modele mają czarne paski ze skóry aligatora: jeden od spodu przeszyty jest czerwoną cielęcą skórą o fakturze przypominającej kauczuk (wariant stalowy), a drugi granatową skórą aligatora (wariant złoty).

Carroll Shelby cierpiał na osłabienie mięśnia sercowego. W czasie jednego ze swoich pobytów w szpitalu odwiedził dzieci oczekujące na transplantację serca. To spotkanie tak bardzo go poruszyło, że postanowił wykorzystać swoją sławę do pomagania i założył Fundację Carrolla Shelby’ego, która finansowo wspiera rodziny z dziećmi chorymi na serce. Obecnie fundacja bardzo się rozrosła i oferuje stypendia oraz umożliwia naukę młodzieży w Stanach Zjednoczonych. Firma Baume & Mercier wspiera finansowo Carroll Shelby Foundation, a jedna z unikatowych wersji modelu Capeland Shelby Cobra Chronograph trafi latem tego roku na aukcję, z której dochód zostanie przekazany właśnie fundacji Shelby’ego.

 

 

Caroll Shelby

Caroll Shelby